اگر چه نزد شما تشنه ی سخن بودم/کسی که حرف دلش را نگفت من بودم/دلم برای خودم تنگ می شود آری/همیشه بی خبر از حال خویشتن بودم نشد جواب بگیرم سلام هایم را/هر آنچه شیفته تر از پی شدن, بودم/چگونه شرح دهم عمق خستگی ها را؟اشاره ای کنم انگار کوهکن بودم // استاد بهمنی کربلایی مـیــثــم جــعـــفری
X
تبلیغات
رایتل

کربلایی مـیــثــم جــعـــفری
بــــــروجـــــــرد شهراستعدادهای درخشان است.

افزایش ایدز از طریق روابط جنسی

رئیس مرکز تحقیقات ایدز هشدار داد: انتقال ایدز به شرکای جنسی و همسران معتادان تزریقی در جامعه نمود پیدا کرده است و بشدت باید از نگهداری این معتادان در یکجا جلوگیری شود، مشکل دیگر نیز خودسانسوری رسانه ها درباره ایدز است.
مینو محرز در همایش کاهش آسیب اعتیاد، چالشها و رهیافت ها گفت: مهمترین محل انتقال ویروس ایدز در کشور همچنان محل تجمع معتادان تزریقی بخصوص زندان هاست ؛ اما این الگو بسرعت در حال تغییر است و انتقال ویروس این بیماری از طریق رابطه جنسی نمود پیدا کرده است.
وی اضافه کرد: آمار رسمی ایدز در ایران حاکی از ابتلای حدود 14هزار و 500نفر است که شناسایی شده و تحت درمان هستند، اما آمار تخمینی از تعداد واقعی مبتلایان به ویروس این بیماری در کشور حداقل 70هزار نفر است ؛ این به آن معنی است که حداقل 55هزار ناقل ویروس ایدز در جامعه ، مشغول انتقال این بیماری هستند و بمبی است که در جامعه ما منفجر شده است.
محرز گفت: 8سال پیش ، من توصیه کردم که در زندان ها به زندانیان معتاد متادون داده شود اما عده ای سروصدا کردند که چطور یک ماده مخدر را بین معتادان توزیع کنیم ، اما همین بی توجهی باعث شد که بیماری ایدز در زندان ها بسرعت در گروه معتادان تزریقی شایع شود و اکنون سیاستگذاران متوجه شده اند و با اجرای برنامه متادون درمانی در این گروه تا حدی این موضوع کنترل شده است.
وی گفت: با وجود این ، هنوز برای کنترل ایدز از طریق جنسی برنامه خاصی نداریم و انتقال ایدز از این طریق بسرعت رو به گسترش است و هنوز نتوانسته ایم این روند را کنترل کنیم.
محرز اضافه کرد: انتقال ایدز از طریق اعتیاد تزریقی تا حدی در کشور کنترل شده است ، انتقال از مادر به جنین نیز هنوز در جامعه ما نمود پیدا نکرده است ، انتقال از طریق فرآورده های خونی نیز تقریبا به صفر رسیده ؛ اما انتقال از طریق روابط جنسی بسرعت در حال افزایش است.
 
برگرفته از : جام جم آنلاین

9 comments ژوئن 28th, 2007

خبر داروی ایدز روز شنبه اعلام می شود

موفقیت‌های دانشمندان جوان ایرانی در عرصه پزشکی روز شنبه به‌مناسبت دهه فجر طی مراسمی درتالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) تهران اعلام می‌شود.

“کامران باقری لنکرانی” وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی قرار است در مراسمی موفقیت‌ها و دستاوردهای دانشمندان جوان ایرانی در عرصه پزشکی را اعلام و از انان تقدیر کند.

وزارت بهداشت طی نمابری با فراخوان خبرنگاران برای شرکت در این مراسم، به موفقیت‌های دانشمندان جوان ایرانی در عرصه پزشکی اشاره نکرده است.

اما برخی منابع آگاه در وزارت بهداشت ، گفتند که این دستاوردهای علمی پزشکی تولید داروی گیاهی ضد ایدز و راه‌اندازی خط تولید واکسن هپاتیت ‪B‬ خواهد بود.

این دستاوردهای علمی پزشکی که‌مراحل تحقیقاتی آن ازدو دوره گذشته وزارت بهداشت آغاز شده است ، هم‌اکنون به ثمر نشسته و نویدی برای جامعه است.

عمر طرح تولیدواکسن هپاتیت ‪ B‬درکشور به ‪ ۱۰‬سال قبل بر می‌گردد و امسال با پی‌گیری‌های وزارت بهداشت و انستیتو پاستور کشور،مراحل مقدماتی و تامین اعتبارات برای راه‌اندازی خط تولید این واکسن انجام شد.

ایران نخستین کشور منطقه خاورمیانه است که اقدام به تولید این واکسن می‌کند. ایران هرسال تعداد زیادی واکسن هپاتیت ‪ B‬وارد می‌کند و با تولیدآن صرفه‌جویی ارزی صورت خواهد گرفت.

راه‌اندازی خط تولید واکسن هپاتیت ‪ B‬یک طرح بین‌المللی است و چند کشور با ایران در این زمینه همکاری دارند.

برآورد شده است یک درصد جمعیت ایران ، ناقل ویروس هپاتیت ‪ B‬باشند اما علائم بروز این بیماری را ندارند.

هم‌اکنون حدود ‪ ۴۰‬تا ‪ ۵۰‬هزار بیمار مبتلا به هپاتیت ‪ B‬درسال احتیاج به درمان دارند.

تولید داروی گیاهی ضدایدز نیز ازموفقیت‌های دانشمندان پزشکی ایران است که برخی منابع آگاه در وزارت بهداشت اعلام کردند به‌مناسبت دهه‌فجر روز شنبه از آنان تقدیر می‌شود.

وزارت بهداشت تاکید دارد تولید داروی گیاهی ضدایدز گام بزرگی در درمان بیماران مبتلا به این بیماری است.

گفته می‌شود این داروی گیاهی ضدایدز مراحل تولید را طی کرده است.

4 comments ژانویه 31st, 2007

داروی تهیه شده ایران ،ایدزرا ازبین نمی‌برد

ایرنا:معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دارویی که اخیرا توسط پزشکان ایرانی برای بیماری ایدز تهیه شده، ویروس ایدز را از بین نمی‌برد و درمان‌کننده نیست.
دکتر”رسول دیناروند” روز چهارشنبه درگفت وگو با خبرنگارایرنا افزود:این دارو فقط باعث جلوگیری از بروز عفونت‌های ثانویه این بیماری می‌شود و اکنون در حال گذراندن مراحل بررسی و تایید مجامع بین‌المللی است.

 

وی با بیان اینکه تاکنون داروهای ضد ویروس ایدز موفق نشده‌اند که این پاکسازی ویروس را انجام دهند، تاکید کرد: هنوز دارویی برای درمان ایدز توسط دانشمندان دنیا کشف نشده‌است.
دیناروند، اظهارداشت: از پنج سال گذشته یک ایده جدید برای تهیه دارویی از ترکیب مواد گیاهی شیمیایی که می‌تواند سیستم ایمنی بیماران مبتلا به ایدز را بهبود ببخشد، مطرح شد.
وی،ادامه داد: با یک تیم گسترده متشکل از دانشمندان و محققان، تحقیقات عظیم این ترکیب مورد ارزیابی قرار گرفت و داروی کنترل علائم ایدز کشف شد و درصورت تایید نهایی آن توسط مجامع بین‌المللی، قابل استفاده خواهد بود.
معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از این گفت وگو به فعالیت شرکت “بیودارو” (وابسته به بخش سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) در زمینه راه‌اندازی مرکز پلاسماگیری اشاره کرد.
وی در این زمینه گفت که این مرکز با مشارکت وزارت بهداشت، سازمان انتقال خون و شرکتهای دارویی داخلی و خارجی راه‌اندازی شده‌است و تمامی مراحل تحقیقاتی و اجرایی آن ، با استانداردهای بین‌المللی مطابقت دارد.
وی،افزود: این مرکز می‌تواند ‪ ۵۰‬هزارلیتر پلاسما از داوطلبانی که تمام مراحل ارزیابی سلامت آنها تایید شده‌باشد، تهیه کند.

دیناروند با بیان اینکه در این مرکز از داوطلبان خون گرفته نمی‌شود، بلکه پلاسمای آنها جدا می‌شود، اظهارداشت: این پلاسماها تبدیل به مشتقات پلاسما می‌شود و در ضمن با جبران کمبود پلاسما، از صرفه‌جویی ارزی برای وارد کردن پلاسما به کشور نیز جلوگیری می‌شود.

به گفته وی، در حال حاضر به ‪ ۶۰۰‬هزار لیتر پلاسما در کشور نیاز است که امید است با ایجاد این مرکز، این مقدار پلاسمای مورد نیاز، تامین شود.

دیناروند، در پایان این گفت وگو اظهارامیدواری کرد که تا دو سال آینده دو مرکز دیگر پلاسماگیری در کشور ایجاد شود.

17 comments سپتامبر 19th, 2006

کشف داروی بیماری ایدز توسط ایرانیان

وزیر بهداشت با بیان اینکه خبر خوشی در حوزه پزشکی دارد که اعلام آن می‌تواند به عنوان یک دستاورد بزرگ علمی برای ایران در سطح جهان مطرح شود، از هفته پیش بازار گمانه زنی را در جامعه در مورد این خبر داغ کرده است.
هفته گذشته وزیر بهداشت در حاشیه دیدار از یکی از روزنامه‌های صبح و فردای آن روز در مراسم روز ملی بهورز اعلام کرد که خبر خوشی در حوزه پزشکی دارد که شامل یک دستاورد بزرگ پزشکی توسط دانشمندان ایرانی است.
وزیر بهداشت حتی پس از اصرار خبرنگاران برای اعلام این خبر گفت که قرار است این خبر طی مراسمی در هفته آینده اعلام شود بنابراین برای اینکه ارزش خبری آن حفظ شود از بیان خبر خوش امتناع کرد.
فقط، فروردین جهرمی، معاون هماهنگی وزیر بهداشت در مراسم تجلیل از جانبازان این وزارتخانه تلویحا اشاره کرد که «دستاوردهای جدید علمی ایران در فناوری هسته‌ای، علوم ژنتیک، سلولهای بنیادین و کشف داروهای موثر در درمان بیماریها، نقطه قوت و تکیه‌گاه ما در مقابله علمی با دنیای غرب است و می‌تواند نابرابری علمی ما با غرب را به برابری مبدل کند.»
اعلام این مطلب باعث شد که گمانه زنی‌ها‌ بیشتر به سمت کشف داروهای جدید و موثر در درمان و پیشگیری از بیماریها برود، زیرا خبرهای خوش بهداشتی و درمانی در حوزه علوم ژنتیک و سلولهای بنیادین کم و بیش قبلا اعلام شده است.
خبرهای خوش پزشکی ایران با اعلام خبر درمان نسبی بیماری آسیبهای نخاعی به روش ابتکاری تزریق سلولهای شوان توسط دانشمندان ایرانی که یک ماه پیش طی مراسمی با حضور وزیر بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام شد آغاز شد و اکنون این امر به حوزه‌های دیگر پزشکی نیز تسری پیدا کرده است.
بر پایه شنیده‌های خبرنگار «شریف نیوز»، پزشکان ایرانی به دارویی دست یافته‌اند که بیماری ایدز را درمان می‌کند و این همان خبر بزرگ پزشکی است که قرار است توسط وزیر بهداشت اعلام شود. مدت دو سال است که دانشمندان ایرانی بر روی این پروژه تحقیقاتی کار می‌کنند و اکنون به واکسن و روش درمان بیماری مرگبار ایدز دست یافته‌اند.
از دهه ۸۰ میلادی تا کنون، تلاش دانشمندان برای دست یافتن به راه‌حلی برای درمان یا پیشگیری از بیماری ایدز بی‌نتیجه مانده و نجات از این بیماری به یک آرزوی بزرگ جهانی تبدیل شده بود.
اکنون گمانه زنی‌ها در مورد خبر خوش پزشکی ایران و کشف جدید دانشمندان ایرانی به بحث روز در جامعه مبدل شده است، با این حال زمان زیادی برای اعلام رسمی این خبر جدید لازم نیست، زیرا ساعت 10 صبح فردا، کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت در تالار شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری و در حضور رئیس جمهوی ایران این خبر خوش را به صورت رسمی اعلام می‌کند
[ سه‌شنبه 13 شهریور‌ماه سال 1386 ] [ 09:45 ق.ظ ] [ ;کربلایی میثم جعفری ]
درباره وبلاگ

(((((تو منـتـظـری که دار دسـتـت بدهنـد؟))))) (((((یـا نامـه از انـتـظـار دسـتـت بدهـنـد؟))))) (((((بیچاره به تیغ و قرص ها خـیـره نــشو))))) (((((میـترسـم از اینـکه کار دستـت بدهـند...))))) ******************* Email:meissam.jaffari@chmail.ir دوستان عزیـز با* نـظـــراتــ *خوشحالم کنید با تشکر
آخرین مطالب
همــــراهان عــزیــز
خطاطی نستعلیق آنلاین ?

Top Blog
اگه خواستی به وب من رای بده!!!